Заглавие: Таинственная поэтика Ф. М. Достоевского
Автор: Николай Нейчев
Година на издаване: 2010
Място на издаване: Екатеринбург
Издателство: Издательство Уральского университета
Страници: 316
ISBN: 978-5-7996-0561-2
Анотация: Този труд е първият по рода си опит (и то не само в България) да се интерпретира животът и творчеството на Достоевски от гледна точка на изконната православна традиция. Тук обстойно е изследван въпросът за формирането на мистичния религиозен опит на писателя, вследствие от дълбоко интимното му съпричастие с литургичния живот на ортодоксалната църковност.
Афинитетът на Достоевски към учението и практиката на духовната аскетика, която възприема „вътрешния човек” като храм Божи, го довежда до убеждението, че човешката душа се подчинява на строги вътрешни закони, обладава ясен духовен архитектонизъм, съответстващ на видимия християнски храм. Това тайнствено откровение за душата на човека заляга в основата на уникалната поетика на твореца, чрез която всеки един от неговите пет големи романа: „Престъпление и наказание”, „Идиот”, „Бесове”, „Юноша” и „Братя Карамазови” (съставящи т. нар. Петокнижие) се строи по фундаменталните принципи, на кото се подчинява и християнската храмова структура.
Другият важен аспект на тази тайнствена поетика е, че всеки от посочените пет романа е не само „затворена” цялост, но е „отворен” и за „диалог” с останалите, което превръща Петокнижието в единно свръхпроизведение. Използваният от тази поетика принцип е адекватен на православната формула на съборността: „единство в множеството”. Всеки роман заема точно определено място в свръхтворбата, което място се определя от специфичната само за него идейно-естетическа доминанта (с агиографски, храмов и литургичен характер), но същевременно всеки роман е и „словесен храм”, съдържащ идейно-тематичната образност на цялото Петокнижие, т. е. на всички агиографски мотиви, храмови зони и литургични тайнства. Така Петокнижието на Достоевски се превръща в един „съборен” (храмов) метароман, в който читателското съзнание извършва същите богослужебно-литугрични действия като поклонника в храма. По този начин Достоевски изпълнява своята заветна цел – да осъществи с помощта на литературата духовното преобразяване на човека, неговото връщане към Бога. Изследването е предназначено за литературоведи, студенти, богослови, учители и за широк кръг читатели, интересуващи се от живота и творчеството на великия руски писател.